Nestle, Çin’de doğum oranının düşmesi üzerine İrlanda’da bebek maması üreten fabrikayı kapatıyor

0

Nestle’nin İrlanda’daki Askeaton fabrikası ve buraya bağlı çalışan Araştırma ve Geliştirme tesisindeki 542 işçi, 2025’in başından itibaren işten çıkartılacak

REKLAM

Çin’de doğurganlık ülke tarihinin en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Nestle şirketi, İrlanda’da özellikle Asya ülkelerine ihracat için kurduğu bebek maması üreten fabrikayı kapatma kararı aldı.

Bu karar uyarınca, Nestle’nin İrlanda’daki Askeaton fabrikası ve buraya bağlı çalışan Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) tesisindeki 542 işçi, 2025’in başından itibaren işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Fabrika, 2012 yılında Nestle tarafından satın alınmıştı.

Merkezi İsviçre’de bulunan çokuluslu şirket tarafından yapılan açıklamada, İrlanda’daki Ar-Ge operasyonlarının, İsviçre’nin Konolfingen kentindeki fabrikada bulunan Ar-Ge tesislerinden birine transfer edileceği bildirildi.

İrlanda‘daki bebek maması üretiminin bir bölümüne Konolfingen kentindeki fabrikada, diğer bölümüne ise Çin’in Suzhou kentindeki fabrikada devam edilecek.

Şirketin açıklamasında ne denildi?

Yüzlerce kişinin işten çıkarılacağı duyurulan açıklamada çok uluslu şirket, bu atılan adımın, İrlanda’daki fabrikada çalışanların “uzun yıllar boyunca yaptığı mükemmel katkının bir yansıması olmadığına” özellikle vurgu yapıldı.

Nestle’nin açıklamasında, Çin ve Asya pazarına yönelik bebek maması ihracatının düşmesinin İrlanda’daki fabrikanın kapatılmasındaki en önemli neden olduğu aktarıldı.

Çin’in nüfusu ile kez geçen yıl azalmaya başladı

Çin’deki verilere göre, doğum oranları 1949 yılından bu yana geçen yıl 9,56 milyon doğan bebek sayısıyla birlikte en düşük seviyeye indi.

Çin’in nüfusu geçen yıl onlarca yıldan sonra ilk kez azalmaya başladı.

Kadın başına 1,09 doğumla Çin’de doğum oranı her yıl düşmeye devam ediyor. Çin, 2019’dan bu yana AB ülkelerinin bile düşük doğum oranına sahip.

Doğum oranının düşmesi sonucu, bebek mamasına olan talep azalıyor

Çin’de doğum oranının düşmesi sonucu, bebek mamasına olan talep de doğal olarak düşüyor.

Bununla birlikte Nestle, yerel olarak üretilen süt tozuna olan talebin de arttığı görüşünde.

2008’de, Çin’de yerel bebek maması üreticilerini etkileyen bir melamin krizi, yerel olarak üretilen ürünlere yönelik tüketici güveninin aşınmasına neden olmuştu.

Çinli yetkililerin son dönemde güveni yeniden tesis etme çabaları, yerel olarak üretilen mama satışlarının da artmasına yol açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking