Amerikalı bağışçılardan prestijli üniversitelere ‘İsrail’ baskısı

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversiteler, Hamas-İsrail savaşında İsrail’i açık bir şekilde desteklemedikleri için bağışçıların baskısı altında. Bazıları, üniversitelere mali yardımlarını kesme kararı aldı.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri’nde bağışçılar, “İsrail’i daha açık bir şekilde desteklemedikleri” gerekçesiyle bazı özel üniversitelere mali desteklerini kesmeyi planlıyor. 

Çok sayıda Amerikalı milyoner, Harvard ve Pensilvanya Üniversitesi (UPenn)  gibi prestijli üniversitelere yönelik bağışlarını çekmeyi düşündüklerini açıkladı. 

Yahudi toplumunun eğitimini destekleyen Wexner Vakfı, Harvard Kennedy School ile olan ortaklığını sona erdirdi.

Bath & Body Works (Victoria’s Secret) mağaza zincirinin kurucusu milyarder Leslie Herbert Wexner, bu kararın “Harvard yönetiminin masum İsrailli sivillere yönelik barbarca cinayetlere karşı açık ve net bir duruş sergilemedeki başarısızlığına” yanıt olarak alındığını söyledi. 

Yatırım fonu Apollo Global Management’ın CEO’su ve UPenn’in önemli bağışçılarından biri olan Marc Rowan, iki hafta önce bir Filistin edebiyat festivaline ev sahipliği yaptığı için eleştirdiği Pensilvanya Üniversitesi Başkanı Elizabeth Magill’in istifasını istedi.

Amerikan medyasına göre, Citadel yatırım fonunun CEO’su ve Harvard’ın en büyük bağışçılarından biri olan Kenneth Griffin ve UPenn’in bağışçılarından, Estée Lauder kozmetik grubunun varisi Ronald Lauder da hoşnutsuzluklarını dile getirdi.

‘Bağışçıların baskısı yükseköğretimin amaçlarını baltalıyor’

Amerikan Kolejler ve Üniversiteler Birliği (AACU) Başkanı Lynn Pasquerella’ya göre, üniversite rektörleri bu tür eleştirilerle taraf seçmek zorunda bırakılıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Pasquerella, “Oysa pek çok kişi kampüsteki görüş çeşitliliğinin bu tür karmaşık konularda kurumsal bir duruş sergilenemeyeceği anlamına geldiğini söylüyor.” şeklinde konuştu. 

Harvard’ Üniversitesi Başkanı Claudine Gay Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınamıştı ancak eleştirenler bunu çok geç ve “çok yumuşak bir şekilde” yaptığını söylüyor. 

Colombia ve Stanford üniversiteleri de bu eleştirilerden nasibini aldı. Bu üniversitelere, İsrail’i soykırım yapmakla suçlayan pankartlar ve afişler kullanan Filistin yanlısı öğrenci gruplarıyla aralarına mesafe koymaları çağrısı yapıldı. 

Lynn Pasquerella’ya göre bağışçıların baskısı, “gerçeğin sınırsızca araştırılmasını ve fikirlerin özgürce konuşulmasını teşvik etmesi gereken yükseköğretimin bu amaçlarını baltalıyor.”

İfade özgürlüğünü savunan Pen America örgütünün Eğitim Müdürü Kristen Shahverdian ise konuya ilişkin, “Bağışçılar, ifade özgürlüğünün yükseköğretimin ayrılmaz bir parçası olduğunun bilincinde olmalı. Bu, zaman zaman kesinlikle katılmadıkları söylemler duyabilecekleri anlamına gelir.” açıklamasını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking