NATO: Polonya’ya düşen füze Ukrayna’dan ateşlenmiş olabilir

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füzenin ittifaka yönelik kasıtlı bir saldırı olmadığını, füzenin Ukrayna hava savunma sistemine ait olabileceğini kaydetti.

REKLAM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füzenin ittifaka yönelik kasıtlı bir saldırı olmadığını, füzenin Ukrayna hava savunma sistemine ait olabileceğini kaydetti. Stoltenberg, Ukrayna’nın kendisini savunduğunu ve olaydan Rusya’yı sorumlu tuttuğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, füzenin Polonya’yı vurmasının ardından yapılan acil toplantının ardından bir açıklama yaptı.

Stoltenberg, dünkü olayın Rusya’nın Ukrayna’nın birçok noktasına büyük bir füze saldırısı dalgası başlatmasının ardından meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair hiçbir belirti yok. Rusya’nın NATO’ya karşı saldırgan bir askeri eylemde bulunduğuna dair bir belirti yok. İlk analizimiz, olayın Ukrayna tarafından Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füzeden kaynaklandığı yönünde. “Bir Rus seyir füzesi saldırısı.” “Fakat şunu açıkça söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın hatası değil. Nihai sorumluluk, Ukrayna’ya karşı yasadışı bir savaş yürüten Rusya’ya aittir.”

Rusya ile temasları hakkında bilgi vermedi

Rusya ile NATO arasında dün gece herhangi bir temas veya iletişim olup olmadığı yönündeki soruya Stoltenberg, iki taraf arasında iletişim imkanlarının bulunduğunu ancak son 24 saatte ne tür temasların gerçekleştiğine dair bilgi veremeyeceğini söyledi.

Dün gece Polonya Devlet Başkanı Andrej Duda ve Amerika Başkanı Joe Biden ile görüştüğünü açıklayan Stoltenberg, NATO’nun izlemeye devam edeceğini söyledi.

Bölgede Rus füzesinin tespit edilip edilmediği yönündeki soruya Stoltenberg, incelemelerin sürdüğünü ve ayrıntılı bilgi veremeyeceğini söyledi.

Stoltenberg, NATO’nun birlik içinde olduğunu ve Ukrayna’ya desteğin devam edeceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş