Aston Martin’in F1 yıldızı Fernando Alonso’dan ilham alan yeni spor otomobili ‘Valiant’ tanıtıldı

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, İspanyol Formula 1 pilotu Fernando Alonso ile birlikte tasarladığı yeni “Valiant” modelini tanıttı.

REKLAM

Aston Martin, iki kez dünya şampiyonu İspanyol yarış pilotu Fernando Alonso ile birlikte geliştirdiği yeni Valiant spor otomobilini tanıtarak otomotiv dünyasında büyük heyecan yarattı.

Bu özel araçtan dünya çapında yalnızca 38 adet üretilmiş olmasına rağmen, İngiltere’deki vergi hariç birim fiyatının yaklaşık 2 milyon £ (2,37 milyon €) olduğu tahmin ediliyor.

Aston Martin, tüm araçların ön satışlarının tamamlandığını ve teslimatların bu yılın dördüncü çeyreğinde başlayacağını doğruladı. Otomobilin resmi lansmanı temmuz ayında Goodwood Hız Festivali’nde yapılacak.

Şu anda Aston Martin için Formula 1’de yarışan Fernando Alonso, şirketin önceki Valor modeliyle kazandığı deneyimin, daha pist odaklı ve yolda heyecan verici bir sürüş sunan, yarış arabasından türetilmiş bir versiyon yaratma konusunda kendisine ilham verdiğini söyledi.

Yaratılış sürecine katılan Alonso, Aston Martin’in ünlü James Bond romanlarına saygı duruşu niteliğindeki “Q by Aston Martin” ekibiyle yakın işbirliği içinde çalıştı.

“Bir başyapıt yarattığımıza inanıyorum” diye ekledi.

Valiant’ın bir önceki modeli Valour, geçtiğimiz yıl Aston Martin’in 110’uncu yılını kutlamak amacıyla sınırlı sayıda üretilmişti. Sadece iki hafta içinde tahmini değeri 1,4 milyon Euro’nun üzerinde olan 110 araç satıldı.

Aston Martin, karını artırmak için enerjisini yeni otomobiller üretmeye odaklıyor, bu da eski modellerin üretimini durduracağı anlamına geliyor.

Ancak şirket, Valiant’ı “geçmişi hatırlayan ama geleceğe bakan” bir araç olarak tanımlıyor, yani Aston Martin DBS V8’den ipuçları alıyor.

DBS V8, 1970’lerde Le Mans’ta yarıştığında yarış efsanesinin bir parçası haline geldi, ancak otomobilin fren disklerini yıpratma eğiliminden dolayı “Muncher” lakabını aldığı iddia edildi.

Aston Martin ailesinin yeni üyesi

Aston Martin’in modern Valiant modeli tamamen karbon fiber gövdeye sahip ve gücünü 5,2 litrelik çift turbolu V12 motordan alıyor; Aston Martin’in Valkyrie, Vantage ve Valhalla gibi diğer özel koleksiyon modellerine katılan en yeni üyesidir.

Model hakkında açıklama yapan şirket, Valiant’ı “Güçlü bir Aston Martin geleneğini, hem yolda hem de pistte gerçek bir sürüş deneyimi sunan, kesin hiper otomobille sürdürüyor” olarak tanımladı.

“Valor ve Valiant tasarımları, markanın ikonik mirasından ilham alırken, Aston Martin’in modern performansının geleceğine odaklanarak sınıfında lider güç, sürüş dinamikleri ve en son teknolojiyi sunuyor.”

Otomobil üreticisi, yeni modellerin piyasaya sürülmesinin son dönemdeki olumsuz mali sonuçları düzeltebileceğini umuyor. Geçen yıl 57,3 milyon £ (67,85 milyon €) olan düzeltilmiş vergi öncesi zararın, 2024 yılının ilk çeyreğinde 110,5 milyon £ (130,9 milyon €) olduğu açıklandı.

Satış hacminde ABD’de %35, İngiltere’de %30, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde %17 ve Asya-Pasifik bölgesinde %14 oranında düşüş kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking