YÖK Başkanı devlet üniversitelerinde ikinci öğretim programlarının kaldırıldığını açıkladı

0

YÖK Başkanı Erol Özvar, “eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılması amacıyla” devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılacağını, mimarlık, eczacılık gibi bazı programlarda ise ücretlerde indirim yapılacağını duyurdu.

REKLAM

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, çarşamba günü yaptığı açıklamada, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını söyledi.

Özvar, şöyle konuştu: “Bu dönemde üniversitelerimizde program kalitesinin artırılmasına yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizde ikinci öğretim programlarının kapatılması oldu. Önümüzdeki dönemden itibaren tüm devlet üniversitelerimizde ikinci öğretim programlarına kontenjan tanımlanmadı. “

2023 yılında 1.308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80.000 öğrenci yerleştirilmiştir.

Devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam kontenjanlarda azalma olmadığını belirten YÖK Başkanı, “Kapanan programların, kontenjanları açılan yeni istihdam odaklı programlara tahsis edilmesiyle bir milyona yakın kontenjan korundu” dedi.

Özvar, “Vakıf üniversitelerinin, devlet üniversitelerindeki gibi ortaöğretim programları yerine, geleceğin mesleklerine uygun, istihdama duyarlı programlara dönüştürülmesi sağlanacaktır.”

Kota indirimi kararı

YÖK Başkanı bazı programlarda ücretlerde indirim yapılacağını duyurdu.

“Bir yandan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ek kontenjanlar ayrılırken, diğer yandan mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimler gibi belirli programlarda eğitimin kalitesinin artırılması, yeni Ülke ihtiyaçları doğrultusunda kotalarda piyasa beklentilerinin üzerinde derecelere yol açan düzenlemeler çıkarıldığını belirterek, “Öğretim elemanı sayısı, derslik kapasitesi ve benzeri kapasiteler dikkate alınarak azaltılmıştır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş