Ürdün ordusu, Suriye’den uyuşturucu taşıyan insansız hava aracını düşürdü

0

Ürdünlü ve Suriyeli askeri yetkililerin bölgedeki uyuşturucu kaçakçılığını görüşmek üzere bir araya gelmelerinin ertesi günü Amman, sınır komşusundan kendi sahasına iki kilo kristal metamfetamin taşıyan bir insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu.

Ürdün ordusu, Suriye’den sınır bölgesine uyuşturucu taşıyan bir insansız hava aracını düşürdü.

İki kilo kristal metamfetamin taşıyan İHA’nın sınırın Ürdün tarafında durdurulduğu belirtilirken; Benzer bir olayın geçtiğimiz haftalarda üçüncü kez yaşandığı hatırlanıyor.

Olay, Ürdün ve Suriye’nin askeri ve güvenlik liderlerinin kaçakçılık sorununu engellemenin yollarını görüşmek üzere Amman’da bir araya gelmesinden bir gün sonra meydana geldi.

Ürdün, Şam’ın verdiği sözlere rağmen yasadışı ticareti önlemek için adım atmadığını söylüyor.

Amman yönetimi, Suriye ordusu bünyesindeki birlikler tarafından korunduğunu söylediği İran yanlısı milisleri kendi sınırları üzerinden Körfez pazarlarına uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçluyor.

Ordu ve güvenlik güçleriyle bağlantılı İran destekli milislerin suç ortaklığını reddeden Şam, kaçakçılığı önlemek için elinden gelenin en iyisini yaptığını ve güneydeki kaçakçılara baskı yapmaya devam ettiğini söylüyor.

ABD, Suriye’nin bölgedeki milyarlarca dolarlık uyuşturucu ticaretinin ana merkezi haline geldiğine dikkat çekiyor.

Suriye, Arap ve Batı ülkeleri tarafından bağımlılık yapan amfetamin captagon gibi uyuşturucular üretmek ve Ürdün üzerinden Körfez ülkelerine kaçakçılık yapmakla suçlanıyor.

Suriye ve Ürdün’ün 375 kilometrelik ortak sınırı var.

İlişkilerin normalleşmesi için koşul

Suriye ve Ürdün askeri ve istihbarat liderleri, ortak sınırda uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için bir araya geldi.

Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen görüşmede, üretim ve kaçakçılık kaynakları ile uyuşturucu tehdidine karşı mücadelede sağlanacak iş birliği ayrıntılı olarak ele alındı.

1 Mayıs’ta Amman’da Suriye konulu yapılan toplantıda iki ülke arasında konuyla ilgili ortak bir komite kurulmasına karar verildi.

Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve Suriye dışişleri bakanları Şam ile ilişkilerin normalleştirilmesini görüşmek üzere bir araya geldi.

Bu görüşmede Arap ülkeleri, Şam yönetiminin iç savaşta yerle bir olan Suriye’ye yardım etmek için uyuşturucuyla şiddetle mücadele etmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking