Ukrayna ordusu, Avdiivka’nın ardından bir cephe kasabasından daha geri çekildi

0

Ukrayna ordusu, 18 Şubat’ta Donetsk şehrinin banliyösü Avdiivka’yı kaybettikten sonra şehre iki kilometre uzaklıktaki Lastochkyne’den çekildi.

REKLAM

Ukraynalı birlik gruplarından birinin sözcüsü Dmytro Lykhovii, Rusya ile savaş sırasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Lastochkyne kentinden çekildiğini duyurdu.

Lykhovii, Ukraynalı askerlerin bölgedeki hattı tutmak için yakın köylerde mevzilendiğini söyledi.

Lastochkyne, Kremlin güçlerinin dört aylık bir savaşın ardından 18 Şubat’ta ele geçirdiği Donetsk şehrinin bir banliyösü olan Avdiivka’nın iki kilometre batısında yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı da birliklerinin Lastochkyne’i “kurtardığını” duyurdu.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti, yerel komutan Andrei Mordvichev’in, birliklerin Ukrayna kuvvetlerini 10 kilometre geriye ittiğini ve saldırılarını sürdürdüğünü söylediğini aktardı.

Ajans, Ukrayna’ya giden önemli bir tedarik yolunun Lastochkyne’den geçtiğini bildirdi.

Kiev, Moskova’nın müttefik birliklerinin büyük miktarda asker ve teçhizat kaybına rağmen kasaba ve şehirlere saldırmaya devam ettiğini söyledi.

Batılı analistler, Rusların Ukrayna kontrolündeki Donetsk bölgesinin batı kısmının derinliklerine girmeyi ve kuzeyde Kharkiv bölgesine girmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Rustan Umerov, Batı’nın Ukrayna’ya vaat ettiği askeri desteğin yarısının zamanında ulaşmadığını kaydetti. Umerov, bu durumun uygun askeri planlamayı zorlaştırdığını ve sonuçta askerlerin hayatlarına mal olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş