Türk astronot Gezeravcı’nın bulunduğu Ax-3 ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi

0

Aralarında ilk Türk astronotu Gezeravcı’nın da bulunduğu Ax-3 ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi.

REKLAM

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi.

Türkler, Hispanik Amerikalılar, İtalyanlar ve İsveçlilerden oluşan çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün UUİ’ye kenetlenme anı canlı yayınlandı.

Yaklaşık 36 saatlik uzay yolculuğunun ardından Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibi, ABD yerel saati ile 05.42 (Türk Lirası) ile 05.42 civarında UUİ’ye ulaştı.

ISS’ye ulaşan Ax-3 ekibi, 27 Eylül 2023’te görevlerine başlayan Expedition 70’in astronotları ve kozmonotları tarafından karşılanacak.

Gezeravcı 2 hafta boyunca uzayda bilimsel çalışmalar yapacak.

Gezeravcı, 14 gün kalacağı UUİ’de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler mikro yerçekimi, uzayda insan sağlığı, uzayda Salt Lake bitki araştırmaları, sıfır yerçekimi ortamında katı-sıvı karışımları üzerine araştırmalar gibi alanlarda farklılık göstermektedir.

SpaceX’in Dragon uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 18 Ocak’ta yerel saatle 16:49’da (19 Ocak 12:49) başarıyla fırlatıldı.

Fırlatma Kompleksi 39A’dan başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla Ax-3 mürettebatının 36 saat sürmesi beklenen uzay yolculuğu başladı.

Ax-3’ün fırlatılmasının ardından kurulan ilk canlı bağlantıda konuşan Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri şöyle oldu: “Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk’ün uzaya girdiği şu anda, bu ana şu sözlerle başlamak istiyorum: Büyük Atatürk’ümüz: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu.” Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem sözü: İstikbal göklerdedir.” gibiydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking