Tarihi bakır madeni ile yazılı Azerbaycan’ın Lahıc kasabası

0

Postcards’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski kasabalarından, tarihi bakır madeni ile yazılı Lahıc’ı ziyaret ediyoruz.

REKLAM

Postcards’ın bu bölümünde Azerbaycan’ın en eski kasabalarından tarihi bakır madeni ile yazılı Lahıc’ı ziyaret ediyoruz. Lahıc kış aylarında çok sakin bir köy. Fakat yaz mevsimi geldiğinde buradaki gizli güzellikleri keşfetmeye gelen turistlerle dolup taşıyor.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya’ya komşu, 86 bin kilometre kare yüzölçüme sahip bir ülke.
  • Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde 68.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç ediyor.

“Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den 200 kilometre uzaktaki Lahıc’da zamanın ritmini çekiç ve örs sesleri tamamlıyor. Kasabanın en yoğun sokaklarından bakır caddesindeyiz.”

Lahıc sakinlerinden Kablemi, bakır ustası bir ailenin yedinci kuşak üyesi. 8. yüzyıldan itibaren silah üretiminde ve mutfak eşyalarında kullanılan bakırı işleyen köydeki 5 bakır atölyesinden birinin sahibi.

Kablemi Aliyev: “İşimde en çok hoşuma giden adımı yaptığım eşyaların üzerine yazmam. 150-200 yıl sonra birisi adımı internetten araştıracak ve kim olduğumu görecek.”

Kalay ile ateşin birleşmesiyle terbiye edilen dikdörtgen metalden doğan eşyalar. Zanaatkarın kendinden bir şeyler katarak tasarladığı güzel ve kullanışlı eşyalar görenleri hayran bırakıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş