SpaceX’in mega roketi Starship, başarılı test uçusu sonunda Dünya’ya dönüşünde kayboldu

0

Şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü roket olan Starship, Teksas’ın güney ucundan Meksika sınırı yakınlarına uçtu.

REKLAM

SpaceX’in Elon Musk’a ait olan ve astronotları Ay’a ve ötesine göndermek üzere tasarlanan Starship roketi, test uçuşu sırasında başarıyla havalandı.

İçinde ne insan ne de uydu bulunan uzay aracı, dünyanın diğer ucundaki bitiş çizgisine doğru ilerlemek için yeterli hıza ulaştı ancak başarılı uçuş testinin ardından roketle iletişimin kesildiği açıklandı.

Üçüncü denemesinde megaroket, alçak yörüngeli bir seyir sırasında öncekinden daha uzağa giderek test uçuşunun neredeyse tamamını tamamladı; Daha sonra Dünya’ya döndüğünde ortadan kayboldu.

Bu sefer hedefine yaklaşan roket, önceki iki test uçuşundan daha iyi performans gösterdi; her ikisi de kalkıştan dakikalar sonra patlamayla sonuçlandı.

Ekibini tebrik eden Musk, X aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “SpaceX çok yol kat etti.”

Şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü roket olan Starship, Teksas’ın güney ucundan Meksika sınırı yakınlarına uçtu.

Güçlendirici, birkaç dakika sonra olaysız bir şekilde uzay aracından ayrıldı ve Meksika Körfezi’ne düştü.

Uzay aracı, planlanan bir saatlik uçuşu ve Hint Okyanusu’na inişi için doğuya devam etti.

NASA’nın önümüzdeki iki yıl içinde Ay’a astronot indirebilmesi için Starship’in başarılı olması gerektiği belirtiliyor.

Geçen yüzyıldaki Apollo programından bu yana ilk kez Ay’da yürüyecek olan bu yeni ekibin, ilk yolculuklarda uzay aracıyla Ay yüzeyine inmesi bekleniyor.

SpaceX’in geçen yıl nisan ayındaki ilk fırlatma denemesi patlamayla sonuçlanmıştı. Patlama fırlatmadan 4 dakika sonra meydana geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking