Şifa Hastanesi’nde bebekler kuvözden çıkarıldı

0

Gazze’deki Şifa hastanesinin müdürü, yenidoğan yoğun bakım ünitesinin elektrik kesintisi nedeniyle çalışmayı durdurması sonrasında iki prematüre bebeğin öldüğünü duyurdu.

Müdür Muhammed Abu Selmiye, hastanenin kuvözleri çalıştıracak yakıtının kalmaması nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki 37 bebeğin daha hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Gazze’nin en büyük sağlık kompleksinin müdürü Ebu Selmiye, “Maalesef elektrik kesintisi nedeniyle 39 çocuktan ikisini kaybettik” dedi.

Kuvözlere elektrik sağlayan, sıcaklığı yükselten ve sürekli oksijen akışı sağlayan yakıtın yetersizliği nedeniyle iki çocuğun hastanede hayatını kaybettiğini anlattı.

Hastane kuşatma altında ve şiddetli İsrail saldırılarının hedefi.

Ebu Selmiye, “Düşük sıcaklık ve oksijen eksikliği nedeniyle öldüler. Şimdi onları hayatta tutmak için ilkel yöntemler kullanıyoruz.” dedi.

Sabaha kadar elektriğin yeterli olduğunu belirten Ebu Selmiye, şu uyarıda bulundu: “Elektrikler kesildiğinde bu yeni doğanlar da diğerleri gibi hayatını kaybedecek.”

Şifa Hastanesi cerrahlarından Muhammed Ubeyd de yeni doğan bebeklerin öldüğünü doğrulayarak, yetişkin bir hastanın da solunum cihazına elektrik gelmemesi nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Tıbbi yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), “Birinin hastaları tahliye edebileceğimizi garanti etmesini istiyoruz, çünkü yaklaşık 600 kişi hastaneye kaldırıldı” dedi.


“Yeni doğan bebeğimin güvenliğini garanti edemem”

Şifa Hastanesi’nde Mira ve Dahab isimli iki prematüre kız çocuğu babası İsmail Yasin, eşiyle birlikte güney Gazze’ye tahliye edilmek zorunda kalınca 33 gün boyunca ikizlerinden ayrı kaldığını söyledi.

İsmail Yasin, “Şifa Hastanesi’nin kuvözlerinde kalmak zorunda kaldılar. Duygularımı anlatamam. Yeni doğan bebeklerimin güvenliğini garanti edemem” diyen İsmail Yasin, oğullarının nakli için Kızılhaç’a ve uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunduğunu da sözlerine ekledi. .

Yasin, Al Jazeera’ye telefonda “Kızlarım hakkında bilgi almak istiyorum. Umarım iyidirler. Birisinin kızlarımı Şifa’dan bana ve güneydeki annelerine götürmesini istiyorum” dedi.

Hastanedeki görgü tanıkları AFP haber ajansına telefonla, aralıksız silah sesleri, hava saldırıları ve topçu ateşlerinin insanların sağlık kompleksi içinde bile hareket etmesini engellediğini söyledi.

Abu Selmiye’ye göre hastane, Kızıl Haç ile tahliyeyi organize etmeye çalıştı ancak yardımcı olup olmayacakları belli değil.

Ebu Selmiye, “Kızıl Haç’la iletişime geçip korunmalarını istediğimizde çocukları bir saat içinde başka bir yere taşımamıza izin verdiler” dedi ve ekledi:


“Çocukların hayatta kalabilmesi için ambulanslarla, kuvözlerle güvenli çıkışa ve güvenli ulaşıma ihtiyacımız var. Kızılhaç bu garantileri verirse bunu yapacağız.”


“İsrail ordusundan yardım yok”

Tahliyeyi organize etme girişimlerine rağmen Ebu Selmiye, İsrail ordusunun çocukların taşınmasına yardım etmeyi teklif ettiğini reddetti.

“Onu ona ver [İsrail ordusuna] Teklif ettim. “Çocukları ambulanslarla güvenli yerlere götürmeyi teklif ettim ama yanıt vermediler” dedi.

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada çocukların tahliyesine yardımcı olacağını söyledi.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında şunları söyledi: “Şifa hastanesindeki personel yarın geri dönecek.” [Pazar] Pediatri koğuşundaki çocukların daha güvenli bir hastaneye gitmesine yardımcı olmamızı istedi. Gerekli desteği sağlayacağız dedi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’teki El Cezire muhabiri Alan Fisher, Hagari’nin çocukları başka bir hastaneye nakletme planının gerçekçi görünmediğini söyledi.

Fisher, “Bu, birçok soruyu gündeme getiriyor. Birincisi, ‘Bu nasıl olacak? Bölgede çatışma sürerken çocukları nasıl güvenli bir şekilde taşıyabilecekler?'” dedi. dedi ve ekledi:


“İkincisi, hangi hastaneye gidecekler? Gazze Şeridi’nde prematüre olanlar da dahil olmak üzere bebeklerin tedavisine yönelik malzemelerin azaldığını öğrendik.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking