Orman yangınlarından çıkan dumanı solumak insan sağlığı için ne kadar tehlikeli?

0

ABD’li araştırmacılar orman yangınlarından çıkan dumanın niteliği, miktarı ve süresinin tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor

REKLAM

Orman yangınları, çıktığı bölgedeki doğal yaşamı ve ekosistemi tahrip etmenin yanı sıra yüzlerce kilometre uzağa yayılan dumanla zehir de saçıyor.

Son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak yaygınlaşan ve şiddetlenen orman yangınlarının etkileri birçok açıdan inceleniyor.

ABD merkezli Montana Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, orman yangını dumanının insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

Yapılan araştırmalara göre sigaranın yarattığı en büyük tehlike, akciğerlerin en derin kısmına nüfuz eden 2,5 mikrondan küçük partiküllerdir.

Sigara veya kirlilik yoluyla bu parçacıklara maruz kalmak astım gibi sağlık sorunlarına neden olur ve akciğer fonksiyonunu azaltarak mevcut solunum ve kalp hastalıklarını kötüleştirebilir.

Bilim insanları ayrıca solunan partikül maddenin beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkilerini de araştırıyor.

Ancak parçacığın boyutunun küçük olmasının yanı sıra içeriği de önemlidir. Orman alanlarında yanan bitkilerin kimyasal yapısı ile yangının yerleşim alanlarına yayılması sonucu yanan araba, ev ve eşyalardan açığa çıkan zehirli kimyasallar arasında farklılık olduğundan, ikinci kategoridekilerin yakılması potansiyel olarak tehdit oluşturabilir. insan sağlığı.

Orman yangını dumanını solumak insan sağlığını nasıl etkiler?

Dumana maruz kalmak esas olarak burun ve geniz yollarında hasara neden olur ve vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçirir.

Sağlıklı insanların vücutları bunu kaldırabilirken, hasta insanlar zorluk yaşayabilir.

Genel olarak akciğerlerde alveoler makrofaj adı verilen hücreler parçacıkları yakalar ve temizler.

Ancak maruz kalma dozu önemlidir çünkü belirli bir dozun üzerindeki duman toksik olmaya başlar.

Araştırmacılar, orman yangınlarının yaşandığı dönemlerin ardından grip vakalarında artış olduğunu söylüyor.

Duman uzun mesafeler kat ettiğinde toksisite düzeyi azalır mı?

Orman yangını dumanının kimyasının, atmosferde kaldığı sürece ultraviyole ışınlar tarafından değiştirildiği bilinmektedir.

Araştırmacılar, havada uzun süre kalan dumanda oksidanların ve serbest radikallerin oluştuğunu ve bu nedenle daha yüksek seviyeye oksitlendiğini bulmuşlardır.

Bu durumun sağlık üzerindeki etkileri henüz net değildir ancak bu durumun sağlık üzerinde olumsuz etkileri olan kurşuna maruz kalma olasılığını artırabileceği endişesi bulunmaktadır.

Bir bakıma duman ultraviyole ışınlara ne kadar uzun süre maruz kalırsa, o kadar çok serbest radikal oluşur ve bu da doza bağlı olarak potansiyel sağlık tehlikesi anlamına gelir.

Sağlıklı bir birey olarak ara sıra hafif dumanın etrafında yürür veya bisiklete binerseniz, vücudunuz bunu tolere edebilir. Ancak bunu yangına yatkın bir bölgede bir ay boyunca her gün yaparsanız endişelenmenin zamanı gelmiştir.

Dumanın içinde kalmayın

Orman yangınının yarattığı dumandan kaçmak neredeyse imkansızdır. Havalandırması ve filtrelemesi çok iyi olan bir binada değilseniz, dış ve iç havadaki mikropartikül miktarı hemen hemen aynıdır.

REKLAM

Ancak içeride kalmak aktiviteyi azalttığı için nefes alma hızınızı da yavaşlatır ve bu da solunan miktarı azaltabilir.

Bilim adamlarının özellikle astım gibi hastalıklardan etkilenen gruplar için önerdiği bir diğer yöntem ise ev ve ofislerde temiz hava ortamı yaratacak havalandırma ve filtrelemesi yüksek bir oda veya alan oluşturmaktır.

Ayrıca N95 gibi koruyucu maskeler de işe yarayabilir ancak kumaş maskeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş