Mossad casusları yargılanıyor – Son Dakika Haberleri

0

İsrail istihbaratı adına casusluk yapmakla suçlanan 57 sanık hakkında açılan davanın esasına ilişkin kararda savcı, sanıkların “casusluk amacıyla yasaklı bilgileri elde etmek” suçundan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 20 sanık, tutuklu kaldıkları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada tutuklu olmayan 8 sanık ve avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada konuyla ilgili mütalaa veren savcı, İsrail istihbarat servislerinin internet tabanlı mobil uygulamalar üzerinden çevrimiçi olarak uzaktan operasyon ekibi oluşturduğunu ve bu ekibin “Abdalla Qassem”, “Abu Khalid Abdalla Qassem”, “Janet” gibi isimlerden oluştuğunu belirtti. Foster”, “Ali Al Jafri”, “Şhirin Alayan”, “Roman Romanov”, “Cemal”, “İgor” ve “İlya” isimlerinin kullanıldığını kaydetti.

Amacın sahadaki Mossad hedeflerine yönelik gerçek kuryelerle taktiksel çalışma yürütmek olduğu belirtilen görüşte, sanıkların elde ettiği bilgilerin devletin güvenliği veya gizli kalması gereken bilgiler arasında olduğunun kanıtlanmadığı ifade edildi. iç veya dış siyasi çıkarlar için olduğunu ve bu bilginin doğası gereği gizli kalması gereken bilgiler arasında yer aldığını söyledi.

Görüşte, 57 sanığın “yasaklı bilgileri casusluk amacıyla edinme” suçundan 8’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Görüşmenin ardından konuşan tutuklu sanıkların avukatları tahliyelerini istedi.

Tutuklu sanıkların avukatları da müvekkillerine uygulanan yurtdışı yasağının kaldırılması çağrısında bulundu.

Geçici karar

Geçici kararını açıklayan mahkeme, tutuklu 18 sanığın tutukluluk halinin devam etmesi ve delillerin tahrif edilmesi ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Komisyon, delillerin mevcut durumunu dikkate alarak, 36 sanığın yurt dışına çıkışını yasaklayan yargı denetimi kararının iptaline karar vererek, sanığa ve avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre tanıyarak duruşmayı erteledi.

Savcılıktan

İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İsrail istihbarat servislerinin internet tabanlı mobil uygulamalar üzerinden uzaktan çevrimiçi operasyon ekibi oluşturduğu, bu ekibin uzaktan kaynak sağlamayı, canlı kurye aracılığıyla kaynaklarına para aktarmayı hedeflediği belirtildi. sahadaki hedeflerine yönelik taktiksel görevleri yerine getirir.

İddianamede, ilk temasın cep telefonlarına kodlanan Telegram ve WhatsApp uygulamaları, sosyal medya hesapları, Linkedin ve e-postalar aracılığıyla gerçekleştiği belirtiliyor. İletişim operasyonel Telegram ve WhatsApp uygulamaları üzerinden sürdürüldü, görüntülü ve sesli görüşme kesinlikle yapılmadı, yapılan işlerin ödemeleri uluslararası para transferi şirketleri aracılığıyla yapıldı. Kripto paralar, para transfer ofisleri ve gerçek kuryeler aracılığıyla yapıldığı tespit edildi.

İddianamede, müfettişlerin profesyonelce yapılması gereken işlerde kullanıldığı, şüphe uyandırmayan kişilerin öncelikli olarak taktik çalışmalarda kullanıldığı, taktik işi verilen kişilere ise WhatsApp grupları kurma, yönetme, WhatsApp oluşturma gibi görevler verildiği belirtiliyor. ve bir web sitesini yönetmek, çevrimiçi bir haber gazetesi tasarlamak, araştırma, para transferi, fotoğraf ve video dokümantasyonu. Suriye ve Lübnan’da takip, saldırı ve yaralama, soygun, operasyonel hatların sağlanması ve arama yapılması yönünde talimat verildiği belirtildi.

Müfettişlerin biyografik bilgi toplama, soruşturmalar, fotoğraf/video belgeleme, gerçek zamanlı izleme, takip cihazı konumlandırma, gerçek zamanlı kurye arama ve siber faaliyetlerle görevlendirildiği belirtilen iddianamede, müfettişlerden sistem açıklarından yararlanmaları ve güvenlik açıklarından yararlanmaları istendi. Kritik devlet kurumlarında çalışan ortamların devlet veri tabanından bilgi edinmesini sağlayabileceklerinin tespit edildiği vurgulanıyor.

İddia makamı, 57 sanığın “siyasi veya askeri casusluk amacıyla devlete ait gizli bilgileri elde etme” suçundan 15 ila 20 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking