Kuzey Kore lideri Kim, Rusya’nın hipersonik füzelerini ve nükleer kapasiteli uçaklarını denetledi

0

Kim, liman kenti Vladivostok’ta Rus Pasifik Filosunun “Mareşal Shaposhnikov” firkateynini denetledi ve modern füze kontrol sistemlerinin gösterimiyle ilgili bir tanıtıma katıldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya’ya yaptığı ziyaret çerçevesinde bu ülkenin nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarını ve hipersonik füzelerini denetledi

REKLAM

Kuzey Kore lideri Kim’in, cumartesi günü Vladivostok şehrinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun eşliğinde temas ve incelemelerine devam etti.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Şoygu Kuzey Kore liderine Rusya’nın nükleer silah taşıyabilen ve ülkenin nükleer hava saldırı gücünün omurgasını oluşturan stratejik bombardıman uçaklarını (Tu-160, Tu-95 ve Tu-22M3) tanıttı.

Şoygu’nun, Kim’e “bu uçaklar Moskova’dan Japonya’ya kadar uçup tekrar geri dönüyor” dediği aktarıldı.

Rusya’nın MiG-31I süpersonik savaş uçakları

Soygu ayrıca, “Kinzhal” hipersonik füzeleriyle donatılmış MiG-31I süpersonik savaş uçaklarını Kuzey Kore liderine tanıttı.

“Kinzhal” nükleer veya konvansiyonel savaş başlıkları taşıyabilen, havadan fırlatılan bir balistik füze olarak tanınıyor.

Ses hızının 10 katına kadar çıkabilen ve 480 kilogram yük taşıyan bu füzeler 1.500 ila 2.000 kilometre uzunluğunda bir menzile sahip.

Bombardıman uçakları ve süpersonik füzelerin ardından Kim, liman kenti Vladivostok’ta Rus Pasifik Filosunun “Mareşal Shaposhnikov” firkateynini denetledi ve modern füze kontrol sistemlerinin gösterimiyle ilgili bir tanıtıma katıldı.

ABD ve Güney Kore neden endişeli?

ABD ve Güney Kore, Moskova’nın Pyongyang’la dostluğunun yeniden canlanmasının, Kim’in Rusya’nın bazı hassas füzelerine ve diğer teknolojilerine erişim sağlamasına ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında silahlanmasına yardımcı olmasından endişe duyuyor.

Güney Kore ve ABD cuma günü yaptığı ortak açıklamada, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki askeri işbirliğinin, BM’nin Pyongyang’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği uyarısında bulunmuştu.

Kim, Rusya’ya yaptığı resmi ziyareti kapsamında dün Yuri Gagarin uçak fabrikasına giderek incelemelerde bulunmuştu.

Kuzey Kore lideri Kim ve beraberindeki heyet, savaş uçağı montaj tesisini, Su-35 ile beşinci nesil Su-57 uçaklarının son montaj atölyesini gezip, bu işletmenin modernizasyonu ve teknik olarak yeniden donatılması sonucunda iyileştirilen teknolojik tesislerini yerinde incelemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş