İsveç, NATO’nun 32. üyesi oldu

0

İsveç, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Giriş Protokolü Kabul Töreni ile resmen NATO’nun 32. üyesi oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İsveç Başbakanı Ulf Kirstersson, Washington’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basına İsveç’in NATO’ya girişiyle ilgili resmi protokolü gösteren Blinken, şunları söyledi: “Bu katılım belgesiyle, İsveç’i Washington Anlaşması’nın (NATO’nun kuruluş anlaşması) bir parçası ve BORN’un 32. üyesi olarak selamlamak istiyorum.” “dedi.

İsveç’in üyeliğiyle NATO’nun daha da güçleneceğini vurgulayan Blinken, “Bu, İsveç için tarihi bir an, İttifakımız için tarihi bir an ve BORN’daki müttefiklerimizle transatlantik ilişkilerimiz için tarihi bir an” dedi. dedi.


İsveç, NATO’nun 32. üyesi oldu ve masamızda hak ettiği yeri aldı.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, X sosyal hesabından yaptığı paylaşımda İsveç’in resmen NATO’ya katıldığını duyurdu.

“İsveç, NATO’nun 32. üyesi oldu ve masamızda hak ettiği yeri aldı. Pazartesi günü NATO Karargahında bayrağını dalgalandırmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” Stoltenberg şunları söyledi: “İsveç’in katılımı NATO’yu daha güçlü, İsveç’i ve tüm İttifakı daha güvenli hale getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

11 Mart’ta Brüksel’deki NATO karargâhında resmi tören düzenlenecek ve burada İsveç bayrağı göndere çekilecek.

26 Şubat’ta Macaristan Ulusal Meclisi İsveç’in NATO’ya katılımını onaylayarak tüm müttefikler için onay sürecini tamamladı.

İsveç, 18 Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için başvurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking