İsrail ordusu, Gazze’nin çeşitli noktalarına düzenlediği saldırılarda çok sayıda kişiyi öldürdü

0

Filistin’in resmi ajansı WAFA’nın yayımladığı habere göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 131’inci gününde de devam ederek, halkı açlığa ve susuzluğa zorlayarak insani bir felakete yol açtı.

Sağlık kaynakları, Gazze’nin merkezindeki Nuseyrat mülteci kampında bir evin hedef alındığını ve Deyrul Belah’ın doğusunda bir bölgenin vurulduğunu söyledi.

Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

İsrail helikopterlerinin güneydeki Han Yunus kentine bağlı El Karara bölgesine ateş açtığı, El Megazi mülteci kampının doğusunda ise yoğun ateş açıldığı iddia edildi.

İsrail güçlerinin Gazze şehrinin kuzeyindeki El Cela Caddesi’nde sivil bir aracı hedef alması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetti.

Gazze’nin Az-Zeytun ilçesinde Ali bin Ebu Talib camii çevresinin İsrail insansız hava araçları (İHA) tarafından bombalanması sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023’te İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 300’ü çocuk ve 8 bin 400’ü kadın olmak üzere 28 bin 473 Filistinli öldürüldü, 68 bin 146 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 232’si toprak işgali sürecinde olmak üzere 569 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 394 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah hareketi arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda İsrailliler tarafından 192 Hizbullah üyesi, 8 Emel hareketi mensubu, 31 Lübnanlı sivil, 1 asker, 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 10 asker öldürüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking