İsrail basını: Tel Aviv, ABD’nin ‘Filistin devletini tanımasından’ endişeleniyor

0

Yahudi gazetesi Maariv’in haberinde, İsrailli siyasi kaynakların, Amerikan yönetiminin Batı’da “yenilenmiş bir Filistin yönetimi” altında birleşik bir Filistin devleti yaratma fikrini teşvik etme yönündeki yoğun faaliyetleriyle ilgili endişelerini dile getirdiğini okuduk. Banka. ve Gazze Şeridi.

ABD’li yetkililerin, Gazze Şeridi’ndeki Hamas yönetiminin sona ermesinin “ertesi gün” kapsamlı bir siyasi girişim kapsamında Filistin devletini tanımayı düşündükleri bildirildi ve böyle bir adımın atılmasının “siyasi bir tsunami” olacağı ileri sürüldü. “. “.

Haberde, Tel Aviv’in “ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, İsrail’in onayı olmadan bile Filistin devletini tanımayı ciddi şekilde düşündüğünü fark etmeye başladığı” belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in geçtiğimiz günlerde personeline, İsrail ile müzakereler veya Tel Aviv’in onayı olmaksızın Filistin devletinin ABD tarafından tek taraflı veya uluslararası düzeyde tanınması olasılığı konusunda düzenli çalışmalar hazırlaması talimatını verdiği bildirildi. yetkililerle yaptığı görüşmelerde büyüdü.

Haberde, ABD yönetimi ve Avrupa ülkelerinden gelen bilgiler ışığında üst düzey İsrailli yetkililerin, Biden yönetiminin bir Filistin devleti kurma fikri ve bunu tek taraflı baskı aracı olarak kabul etmesi konusundaki endişelerini dile getirdiği belirtiliyor.

İsrailli siyasi kaynakların, konunun son dönemde ABD ve Avrupalıların Orta Doğu’ya yönelik siyasi gündemine girdiğini ve konunun artık “deneysel aşamada veya teorik bir fikir” aşamasında olmadığını söylediğini haberlerde okuduk. Filistin devletini tanıma fikri ivme kazandı ve “Sahada propaganda yapılıyor” dediği kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking