Hizbullah’tan, İsrail’in hastane saldırısı sonrası ‘öfke günü’ çağrısı

0

Hizbullah, İsrail tarafından gerçekleştirildiğini belirttiği Gazze’deki hastane saldırısını kınayarak, “Bu saldırı, bu oluşumun ve onun sponsoru ABD’nin gerçek suçlu yüzünü ortaya koymaktadır ve bu katliamın doğrudan ve tam sorumluluğunu taşımaktadır.” açıklamasında bulundu.

REKLAM

Lübnan merkezli Hizbullah örgütü, en az 500 sivilin öldürüldüğü Gazze Şeridi’ndeki el Ehli Hastanesi’ne yönelik İsrail saldırısını kınamak için “öfke günü” çağrısında bulundu. 

Çağrı sonrası yüzlerce eylemci ‘İsrail’e sınırsız ve koşulsuz destekleri’ nedeniyle protesto için Fransa ve ABD büyükelçilikleri önünde toplandı.

İran destekli grup, bugüne (18 Ekim) atıfla “eşi benzeri görülmemiş öfke günü” çağrısı yaptı. 

Hizbullah, İsrail tarafından gerçekleştirildiğini belirttiği saldırıyı kınayarak, “Bu saldırı, bu oluşumun ve onun sponsoru ABD’nin gerçek suçlu yüzünü ortaya koymaktadır ve bu katliamın doğrudan ve tam sorumluluğunu taşımaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

“Yarın, (18 Ekim Çarşamba) düşmana karşı öfke günü olmalı.” denilen açıklamanın devamında Müslümanlardan ve Araplardan “öfkelerini göstermek üzere derhal meydanlara çıkmaları” istendi. 

Hizbullah’ın çağrısının ardından yüzlerce gösterici, Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. 

Lübnan güvenlik güçleri protestocuları göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. 

Ellerinde Lübnan ve Filistin bayrakları bulunan eylemciler, Fransa’nın Beyrut Büyükelçiliği önüne de akın etti. 

Öfkeli kalabalık, elçiliğin girişine taş fırlattı. 

Lübnan geçici Başbakanı Necip Mikati, 18 Ekim’i ulusal yas günü ilan etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş