GTA 6 oyununu sızdıran otistik hacker’a ömür boyu hastanede kalma cezası

0

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Grand Theft Auto (GTA) 6’nın görüntülerini yayınlayan 18 yaşındaki hacker, süresiz “hastane cezasına” çarptırıldı.

REKLAM

BBC’nin haberine göre otistik olan Arion Kurtaj, uluslararası hacker grubu Lapsus$’un üyesi.

Bu grubun Uber, Nvidia ve Rockstar Games gibi teknoloji şirketlerine yönelik siber saldırılarla milyonlarca dolar zarara yol açtığı iddia ediliyor.

İngiliz yargıç, Arion Kurtaj’ın yeteneği ve suç eğilimleri nedeniyle halk için “risk oluşturmaya devam ettiği” sonucuna vardı.

Arion Kurtaj, “tehlikeli olduğu değerlendirilene” kadar ömür boyu güvenli bir hastanede kalacak.

Kurtaj’ın gözaltındayken şiddet uyguladığı, yaralanmalara ve maddi hasara yol açtığı bildirildi.

Doktorlar, Kurtaj’ın akut otizmi nedeniyle duruşmaya çıkmaya uygun olmadığını değerlendirdi.

Bu nedenle jüriden Kurtaj’ın suç kastının olup olmadığını değil, yalnızca iddia edilen eylemleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğini belirlemesi istendi.

İngiliz medyasına göre, ruh sağlığı değerlendirmesinde Kurtaj’ın “en kısa sürede siber suçlara dönme niyetini ifade ettiği ve oldukça motive olduğu” belirtiliyor.

Rockstar Games, fragmanın internete sızmasının ardından Grand Theft Auto 6’yı ilk kez Aralık ayı başında piyasaya sürdü.

1.5 dakikalık fragmana göre oyun Miami Vice City’de geçecek. Oyundaki ana rollerden biri kadın karakterdir.

Fragman, oyunun ikili kahramanlarından biri olan Lucia’nın hapishane üniforması giymesiyle açılıyor ve Lucia ve bir ortağının bir mağazayı soymasıyla bitiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking