Gazzeliler günlük ihtiyaçları için kirli deniz suyuna muhtaç bırakılıyor

0

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) sosyal platformu X'te yayımlanan açıklamada, İsrail'in Gazze'de neden olduğu kuraklığa dikkat çekildi.

Açıklamada, Gazze'nin kavurucu yaz sıcağında çocukların minimum miktarda suya ulaşabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

“Binlerce aile günlük ihtiyaçları için kirli deniz suyuna bağımlı olmak zorunda kalıyor.” Açıklamada, Gazze'de hayat kurtarmak için güvenli ve engelsiz insani erişime acilen ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

Gazze Belediyesi sözcüsü Hüsnü Mehna, 11 Haziran'da yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şehri'nde 42 su kuyusu ve deniz suyu arıtma tesisini imha ettiğini söyledi.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini dün yaptığı açıklamada, “Gazze'nin büyük bir kısmı yok edildi, burası 2 milyondan fazla Gazzeli için gerçek bir cehennem. Çocuklar yetersiz beslenmeden ve susuzluktan ölüyor.” O uyarmıştı.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 598 Filistinli hayatını kaybetti, 86 bin 32 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 313'ü kara işgali sürecinde olan 665 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te, 7 Ekim 2023'ten bu yana Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerlerinin ve İsraillilerin saldırılarında 553 Filistinli hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking