Euro Bölgesi’nde enflasyon yeniden yükselişe geçti; faiz indirimi beklentileri azaldı

0

Avrupa'da enflasyon aylardır süren düşüşün ardından yeniden yükselişe geçti. Bu, faiz indirimi için daha uzun süre beklemek anlamına gelebilir.

REKLAM

Euro Bölgesi'nde yedi aydır üst üste düşen enflasyon Aralık'ta yüzde 2,9'a yükseldi.

Tüketici fiyatlarındaki bu artış, Avrupa Merkez Bankası'nın hızlı faiz indirimi yapacağı beklentilerine gölge düşürüyor.

Avrupa Birliği'nin istatistik ofisi Eurostat tarafından Cuma günü açıklanan rakam, Kasım ayında kaydedilen %2,4'lük yıllık enflasyonun üzerinde ancak Ekim 2022'deki %10,6'lık zirvenin oldukça altında.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde daha önce enflasyonun önümüzdeki aylarda artabileceği konusunda uyarmış ve son dönemdeki düşüş beklentilerini azaltmıştı.

Euro kullanan 20 ülkenin merkez bankaları, faiz oranlarını yüzde 4 ile rekor seviyeye yükseltti ve enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar bu seviyede tutacaklarını açıkladı.

Enflasyonun 2023'ün son aylarında beklenenden hızlı düşmesi, bazı analistlerin merkez bankasının Mart ayı başlarında faiz indirimine başlayacağını öngörmesine yol açtı.

Enflasyonun Aralık ayındaki toparlanması, faiz oranlarının Haziran ayına kadar düşmeyeceği yönündeki tahminleri güçlendirdi.

ING Bank'ın euro bölgesi baş ekonomisti Carsten Brzeski, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyonun yüzde 2,3'ten yüzde 3,8'e çıkmasının, “kısıtlayıcı bir pozisyonu sürdürme ve faiz indirimi konusunda acele etmeme eğilimini güçlendirdiğini” söyledi. Faiz oranı”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking