Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke’de Türk hacı adaylarıyla buluştu

0

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Erbaş, Mekke'de Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda, ABD ve Kanada başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen Türk hacılarla buluştu.


“Biz insanı en güzel şekilde yarattık. Sonra onu en aşağı seviyeye indirdik.” Ayeti hatırlatan Erbaş, şunları söyledi: “Namazla, oruçla, zekatla, hacca, sadakayla, iyilikle, yardımlaşmayla, yardımlaşmayla, dayanışmayla, sabırla, sevgiyle ve sadakatle yaratılışımızı en güzel şekilde koruyacağız. Bunları daha şuurlu bir şekilde yapmak için hacdayız” .“yorumunu yaptı.

Zulümlerin, katliamların, soykırımın ve sürgünün yaşandığı Kudüs'ün Müslümanlar sayesinde bir zamanlar barış diyarı olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu:


“Peygamber Efendimiz'in vefatından 5 yıl sonra, 450 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Kudüs, Müslümanlar sayesinde Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi olmak üzere farklı ırklardan insanların huzur içinde yaşadığı bir şehir haline geldi. 1900 yılında Kudüs düştü ve Osmanlı'dan İngilizlerin kontrolüne geçti. 1948'de burada huzursuzluk başladı. İşgalci devlet 76 yıldır Filistin'e zulmediyor. Artık Müslümanların uyanması ve birlik olması gerekiyor. Müslümanların olduğu yerlerde insanlar, inançları, ırkları ne olursa olsun her zaman huzur içinde yaşamışlardır.”

Savaşta İslam'ın dokunulmasını yasakladığı kişilerin bulunduğunu belirten Erbaş, şöyle konuştu: “Bizim inancımıza göre askerlerimize şöyle bir talimat var: Bir yerde savaşmak gerekiyorsa masumlara, çocuklara, kadınlara, tapınaklara dokunmayacaksınız. Bir adım daha atılıyor, yeşilliklere, ağaçlara, hayvanlara dokunmayacaksınız. Biz bu medeniyete rahmet medeniyeti diyoruz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking