Cezaevindeki uyuşturucu baronu kayıplara karıştı

0

Ekvador’daki Los Choneros çetesinin lideri “Fito” lakaplı Jose Adolfo Macias Villamar, tutulduğu Guayaquil’deki hapishaneden kayboldu.

Güvenlik güçleri, kaçtığı sanılan Villamar’ı bulmak için cezaevi içinde ve çevresinde geniş çaplı operasyon başlattı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Roberto Izurieta, yaptığı açıklamada, operasyona 3 binden fazla kişinin katıldığını belirterek, “Kolluk kuvvetlerinin cesareti ve kararlılığından dolayı minnettarız.”

Jose Adolfo Macias Villamar, uyuşturucu kaçakçılığı, organize suç ve cinayet gibi çeşitli suçlardan 2011 yılında 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başkan adayı Fernando Villavicencio suikastının şüphelisi olarak değerlendirilen Fito, ağustos ayında düzenlenen büyük bir operasyonla La Roca maksimum güvenlikli hapishaneye nakledildi.

Eylül ayında örgütün lideri mahkeme kararıyla Guayaquil bölgesel hapishanesine geri gönderildi.

Villamar liderliğindeki Los Choneros çetesi, uyuşturucu kaçakçılığı ve ülkenin ana hapishanelerinin kontrolüyle tanınıyor.

Temmuz ayında Guayaquil kentindeki ülkenin en büyük hapishanesi Litoral’de mahkumlar arasında çıkan çatışmanın ardından çıkan ayaklanmalarda 31 kişi hayatını kaybetmişti.

2021’den bu yana Ekvador’un kalabalık cezaevlerinde rakip suç örgütleri arasında çıkan çatışmalarda 400’den fazla mahkum hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking