Biden talimat verdi! ABD’den çok konuşulacak Rusya kararı! Putin’in tepkisi ne olacak?

0

ABD’den Rusya için son dakika kararı… Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, çevrimiçi basın toplantısında Navalny’nin ölümüyle ilgili gelişmelere değindi.

Kirby, bu konuda dünyaya verdiği mesaj ne olursa olsun, Navalny’nin ölümünden Rusya’nın sorumlu olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Sayın Navalny’nin ölümünden Başkan Putin ve hükümeti sorumludur. Buna karşılık olarak Başkan Biden’ın talimatı doğrultusunda, Talimat talebinde bulunarak, Cuma günü Rusya’ya “Onları sorumlu tutacağız ve kapsamlı bir yaptırım paketi açıklayacağız” dedi.

Yaptırım paketinin içeriğine yer vermeyen Kirby, bu paketle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hem Navalny’nin ölümünden hem de Ukrayna’ya yönelik saldırılarından sorumlu tutulacağını vurguladı.

Kirby, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının devam ettiğini ve Kongre’nin Kiev’e destek amaçlı yeni yardım paketini yakın zamanda onaylamasının beklendiğini söyledi.

3

NAVALNIY’İN CEZASI VE ÖLÜMÜ

Rusya Federal Cezaevi Servisi, 16 Şubat’ta hükümlü muhalif Alexei Navalny’nin hapishanede öldüğünü ve ölüm nedeninin araştırılacağını bildirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Ceza İnfaz Kurumu’nun Navalny’nin ölüm nedenlerini belirli kurallar çerçevesinde araştırdığını ve bu konuda herhangi bir talimata gerek olmadığını belirterek, şunları ekledi: “Doktorlar gerekli incelemeleri yapacaklardır.” İfadesini kullandı.

Kremlin muhalifi Alexei Navalny, Almanya’nın başkenti Berlin’de zehirlenme iddiasıyla tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklandı.

2

Rusya Federal Cezaevi Servisi’nin talebi üzerine Navalny hakkında 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde açılan dava sonuçlandı; Navalny’nin geçmişte bir yolsuzluk davası sonrasında verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli inceleme koşullarını karşılamadığı gerekçesiyle normal hapis cezasına dönüştürüldü.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023 itibarıyla cezaevinde bulunan Navalny’yi aşırılıkçı bir topluluk oluşturmak suçundan 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Alexei Navalny, geçen yılın Ocak ayında Rusya’da terörizm ve aşırıcılıkla bağlantılı kişiler listesine dahil edildi. (AA)

Bu içerik Taner Şahin tarafından yayınlanmıştır.

Youtube

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ege Akersoy hakkında karar çıktı! Ege Akersoy hakkında karar çıktı!
Murat Kurum'u kızdıran soru: Murat Kurum’u kızdıran soru: “Daha çok insan ölünce sevinecek misiniz?”
O ilçede matematik değişti! "CHP, DEM partisini ikna edemezse kaybedebilir"O ilçede matematik değişti! “CHP, DEM partisini ikna edemezse kaybedebilir”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking