Barselona’daki lokantalar daha fazla kar etmek için “tek gelen” müşterileri reddediyor

0

Yaz döneminde özellikle deniz ve yat limanı kenarlarında yer alan işletmeler “çok kar getirmemesi ve masaları işgal etmesi” sebebiyle tek gelen müşterileri geri çeviriyor ya da onlara mekanda konum olarak dezavantajlı masaları veriyor.

Barselona’da bazı lokantaların daha fazla kar elde etmek amacıyla tek başına gelen müşterileri geri çevirmesi ve kalabalık müşteri gruplarına yönelmesi yerel halk arasında büyük tepki topluyor.

REKLAM

Yaz döneminde özellikle deniz ve yat limanı kenarlarında yer alan işletmeler “çok kar getirmemesi ve masaları işgal etmesi” sebebiyle tek gelen müşterileri geri çeviriyor ya da onlara mekanda konum olarak dezavantajlı masaları veriyor.

Ünlü Katedral Sagrada Familia’ya arabayla sadece 5-6 dakika uzaklıkta olan lokanta, kafe ve özellikle de tapas barlarıyla ünlü Carrer de Blai ve Eixample bölgeleri tepki çeken bu uygulamanın en çok görüldüğü yerler.

İspanyol El Pais gazetesi deniz kıyısında yer alan ve marina kenarında oldukça güzel bir atmosfere sahip mahallede garsonların tek gelen müşterileri “yoğunluk var” ya da “her yer rezerve edildi” gibi bahanelerle geri çevirdiğini yazdı.

“Tek müşterilere yapılan muamele pek de hoş değil”

El Pais’te yer alan habere göre mekan sahipleri daha çok kazandırdığı için kalabalık grupları ağırlamayı tercih ediyor. Yaz mevsiminde yoğunluk olduğu için müşteri sıkıntısı da çekmeyen işletmeler bu sebeple tek kişi gelen turistleri tuvalet ya da mutfak kenarı veyahut insan geçişinin yoğun olduğu masalara yönlendiriyor. 

Barselona’da yaşayan İspanyol bir yerel turist verdiği röportajda söz konusu Carrer de Blai ve Eixample semtlerinde birçok lokantaya gittiğini ve onlarca boş masa olmasına rağmen hiçbirinin kendisine yer vermediğini ifade etti.

“Bir keresinde bahçedeki açık alanda bir lokantada yer buldum. Oturduktan hemen sonra bir garson gelip masanın rezerve olduğu bahanesiyle beni kaldırdı. Kalktığım anda oraya kalabalık bir turist kafilesini oturttular. Kendilerine bu masayı önceden rezerve ettiniz mi diye sorduğumda “hayır” cevabını aldım.”

Aynı turist söz konusu bölgede farklı bir lokantada “size yer veririz ancak yemeğinizi yemek için 20 dakika vaktiniz var” denildiğini, başka bir işletmedeyse garsonların kendisine “bahçe kısmındaki masaların sadece kalabalık gruplara verildiğini” söylediğini kaydetti.

“Tek başına yemek yiyenler çok kar getirmiyor!”

Lokantaların deyim yerindeyse “tek müşteri yasağı”nın ardında öncelikle maddi sebepler yatıyor. Grup olarak gelen müşteriler daha fazla tüketiyor. Bunun yanında yabancı turistler, yerlilere nazaran daha fazla harcama yapıyor.

Restoranlar yabancı turistlerden azami miktarda kar elde etmeye çalıştıkça, yerel halk da giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor. Şehrin yerlileri önceki yıllarda dışarıda oturup öğle ya da akşamları bir şeyler içebildiklerini, şimdi ise kendilerine “kibarca hayır” denildiğini vurguluyor.

İlkbaharda havalar ısınmaya başladıktan sonra bölge sakinleri turistlerin yemek programlarına uyum sağlamak zorunda kalıyor. Birçok işletme gece 12’den sonra hızlıca bir şeyler içmek isteyenleri ağırlamayı reddediyor.

Gazeteci Noemi Vilaseca, Barselona’da buna benzer bir tecrübe yaşamış. Vilaseca arkadaşıyla birlikte Barselona Çağdaş Sanat Müzesi’ne (MACBA) girmeden önce birer kahve içmek istiyor. Temmuz ayında yaşanan olayı sosyal medya hesabında paylaşan İspanyol gazeteci, “Bize bahçede servis yapmıyorlar, çünkü akşam yemeği öncesi atıştırmalık zamanı. Neden? Çünkü çok para kazanamayacaklar.” diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş