Avrupa Merkez Bankası faizleri 25 baz puan arttırdı

0

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede üst üste sekizinci kez faiz artırımına gitti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç temel politika faizini 25 baz puan artırdı

ECB basın açıklaması, bankanın üç ana politika faizini 25 baz puan artırdığını belirtiyor.

Açıklamada, borç verme faiz oranının yüzde 4’e, mevduat faiz oranının yüzde 3,50’ye ve marjinal borç verme faiz oranının yüzde 4,2,5’e yükseltildiği belirtildi.

En hızlı sıkma adımıydı

İlginç bir şekilde ECB, ekonomide resesyon beklentilerine rağmen Temmuz 2022’den bu yana toplam 400 baz puan faiz artırımına giderek en hızlı sıkılaştırma aşamasına geçti.

Mevduat faizini de son 22 yılın en yüksek seviyesi olan %3,5’e yükseltmesi dikkat çekti.

Faiz artışı bekleniyor

Para piyasaları ağırlıklı olarak 25 baz puanlık faiz artırımını fiyatlarken, önceki faiz artırımlarının Euro Bölgesi ekonomisindeki “teknik durgunluk” ile etkisini göstermeye başlamasına rağmen ECB’nin faiz artırımlarına devam etmesi dikkat çekiyor.

ECB’nin faiz artırım hamlesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün faiz artırımlarını askıya alarak politika faizini 10 kez üst üste artırmasının ardından politika faizini 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5-5,25’te tutmasının ardından geldi.

ECB, sekizinci faiz artırım kararıyla Euro Bölgesi’nde geçen ay %6,1 olan enflasyondaki yükselişe tepki göstererek, politika sıkılaştırmasının devam edeceğinin sinyallerini verdi.

ECB karar metninde, “faiz oranı kararları, gelen ekonomik ve finansal veriler, temel enflasyon dinamikleri ve parasal politika aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesine dayandırılmaya devam edecek” belirtildi. .

Banka yönetim kurulunun enflasyonun orta vadeli hedef olan yüzde 2’ye geri dönmesini sağlamak için yetkisi dahilindeki tüm enstrümanları ayarlamaya hazır olduğunu belirten karar metninde, aktiflerin sermayesinin sabit olduğu teyit edildi. Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında satın alınan ürünler, Temmuz 2023’ten sonra yeniden yatırılmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking