Afrika Birliği kendi kredi derecelendirme kuruluşunu kuruyor

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Afrika Birliği , uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Afrika ülkelerine hatalı notlar verdiği görüşünde.

Afrika Birliği (AU), kıtadaki ülkeleri “adil olmayan” bir şekilde derecelendirdiğini belirttiği “üç büyük” uluslararası derecelendirme kuruluşuna alternatif bir kuruluşun gelecek yıl hayata geçirileceğini duyurdu.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu (UNECA) için hazırlanan bir rapora göre Moody’s, Fitch ve S&P derecelendirmelerinde önemli hatalar yapmalarına rağmen küresel finansman kararlarını ve sermaye akışını etkilemeye devam ediyor.

Raporda Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo’nun bu kuruluşları, hükümetleri sermaye piyasalarının dışında bırakan yersiz not indirimleriyle gelişmekte olan ülkelerdeki mali zorlukları arttırmakla eleştirdiği belirtiliyor.

Eleştirileri dikkate alan Afrika Birliği, kıta ülkelerine kredi verme riskini değerlendirmek amacıyla grubun bağımsız bir kuruluşu olarak Afrika Kredi Derecelendirme Ajansı’nı kurmak istiyor.

“Üç büyükler” son analizlerinin ardından Afrika’daki ülke kredi notlarının düşüş eğilimini sürdürdüğü ve bu yılın ilk yarısında beş ekonominin notunun düşürüldüğü sonucuna vardı.

UNECA için hazırlanan raporda bu eğilimin Afrika Kalkınma Bankası tarafından 2023 yılı için öngörülen ekonomik toparlanma iyimserliğini yansıtmadığı vurgulanıyor.

Her üç derecelendirme kuruluşu da herhangi bir ön yargıyı reddediyor ve derecelendirmelerinin dünyanın her yerinde aynı formülü izlediğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking