AB’den Lampedusa’daki göçmen krizi sonrası Tunus’a 127 milyon euroluk mali yardım

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Avrupa Komisyonu Cuma günü, tartışmalı AB-Tunus mutabakat zaptı kapsamındaki ilk tur ödemeleri açıkladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, düzensiz göçmen akışını engellemek ve krizdeki Tunus ekonomisini desteklemek hedefiyle gelecek haftalarda yaklaşık 127 milyon euroluk mali yardım yapılacağını açıkladı. 

REKLAM

Ödemeler, Lampedusa’ya yeni bir sığınmacı akınını yönetmekte zorlanan İtalyan hükümetinin artan siyasi baskısının ardından geldi.

Birkaç gün içinde 10 binden fazla göçmenin Tunus’tan İtalya açıklarına ulaşması, İtalyan Başbakan Giorgia Meloni ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in hafta sonu acilen görüşmesine neden oldu.

Görüşme sonrasında von der Leyen 10 maddelik bir eylem planı açıkladı ve temmuz ayında Tunus ile tartışmalı bir şekilde imzalanan mutabakat zaptı kapsamındaki fonların ödenmesini hızlandırma sözü verdi.

Cuma günkü duyuru von der Leyen’in vaadine doğrudan bir yanıt niteliği taşıyor.

İki kısımdan oluşan yardımda Tunus’a bütçe yardımı 60 milyon euro, göç desteği ise için yaklaşık 67 milyon euro olarak belirlendi. 

60 milyon euronun İtalya ile yapılan 150 milyon euroluk anlaşma ile bağlantısı olmadığı belirtilirken, Tunus hazinesine doğrudan gönderilecek bu miktarın amacı krizin vurduğu ülkede mali çöküşü engellemek olacak. Zira Brüksel bu krizin daha fazla sayıda göçmeni Avrupa kıyılarına iteceğinden korkuyor.

Göç için ayrılan 67 milyon euroluk kaynak ise arama-kurtarma gemileri, termal kameralar, radarlar ve diğer gözetleme ekipmanlarını alacak olan Tunus sahil güvenliği ve donanması ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı (UNHCR) gibi sahada hizmet sunan STK’lar arasında paylaştırılacak.

İmzalanmasından bu yana AB-Tunus memorandumu, insan hakları konusunda yoğun eleştirilerin hedefi haline geldi.

Cumhurbaşkanı Kais Saied’in liderliğindeki Tunus, birçoğu Libya sınırı yakınlarında çölün ortasında terk edilmiş halde bulunan Sahra altı göçmenlere yönelik suiistimaller ve toplu sınır dışı işlemleri yapmakla suçlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş