ABD ilk defa bir doğum kontrol hapının reçetesiz satışına onay verdi

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’lı yıllardan beri hormon bazlı doğum kontrol hapları yaygın olarak kullanılıyor ve şu ana kadar tamamında reçete zorunluluğu bulunuyordu.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ülkede ilk defa reçetesiz satılabilecek bir doğum kontrol hapına onay verdi.

İdareden yapılan açıklamada, Opill isimli ilaca verilen izinle artık her yaştan kadının doğum kontrol hapına daha kolay ulaşabileceği belirtildi. İlk defa 1973 yılında FDA onayı alan Opill, gebeliği önlemede etkili ve güvenli bir hap olarak biliniyordu. 

İlacın İrlandalı üreticisi Perrigo satışların gelecek yıl başında başlayabileceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’lı yıllardan beri hormon bazlı doğum kontrol hapları yaygın olarak kullanılıyor ve şu ana kadar tamamında reçete zorunluluğu bulunuyordu.

Doğum kontrol hapları Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerinin büyük bir kısmında reçetesiz olarak alınabiliyor.

Doktorlar sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol haplarını estrojen içeren haplara göre daha az yan etkisi olduğunu için daha güvenli olduğunu belirtiyor.

Opill’in en yaygın yan etkileri arasında düzensiz kanama, baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi bulunuyor.

FDA İlaç Değerlendirme Merkezi Direktörü dr. Patrizia Cavazzoni, “Doğru şekilde kullanıldığında, ağızdan günlük olarak alınan doğum kontrol hapı güvenli ve şu anda reçetesiz olarak uygulanan diğer doğum kontrol yöntemlerinden daha etkili olduğu düşünülüyor,” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking